Cena wydruku 3d – jak ją oszacować?

Technologia drukowania 3D rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Metoda wytwarzania trójwymiarowych elementów na podstawie komputerowego modelu, choć jeszcze jakiś czas temu wydawała się odległą przyszłością, dziś zyskuje coraz szersze zastosowanie m.in. w nauce i przemyśle. Jak jednak kształtuje się koszt druku 3D? Wycena realizacji konkretnego projektu wymaga uwzględnienia wielu czynników. A jak wygląda w praktyce?

cena wydruku 3dChoć sama technologia druku 3D została opatentowana już w 1986 roku, dynamiczny wzrost jej popularności został zanotowany dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. Dlaczego tak późno? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, sama metoda tworzenia wydruków trójwymiarowych musiała rozwinąć się dostatecznie – tak, aby produkowane nią obiekty były wykonywane wystarczająco precyzyjnie i w rozsądnym czasie. Po drugie zaś, spaść musiał również koszt druku 3D. Tak właśnie stało się wówczas, gdy na rynku pojawiły się pierwsze drukarki 3D do zastosowań domowych. Niemniej jednak, domowy sprzęt nie jest nadal w stanie zastąpić tego profesjonalnego. Dlatego też wydruk prototypów testowych czy krótkich serii detali użytkowych powierzany jest specjalistycznym firmom. Tym, które dysponują zaawansowanymi drukarkami 3D oraz wymaganymi materiałami produkcji, a ponadto zapewniają profesjonalną obsługę na każdym etapie realizacji projektu.

Dlaczego drukowanie 3D się opłaca?

Drukowanie 3D niesie za sobą ogrom korzyści zwłaszcza dla tych, którzy chcą szybko i wygodnie przygotować prototyp swojego produktu. Wbrew pozorom, dzięki postępowi technologicznemu cennik wydruków w technologii trójwymiarowej uległ zmianie, a koszt wykonania pojedynczego wydruku czy krótkiej serii testowej wcale nie musi być wysoki. Warto pamiętać, że drukowanie 3d:

  • wykonuje się przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów, które łączą wysokie parametry techniczne z rozsądną ceną,
  • nie wymaga obsługi procesu wykonania prototypu przez rozbudowany zespół produkcyjny – pracę wykonuje nowoczesna drukarka 3d,
  • pozwala szybko zweryfikować, czy prototyp spełnia założenia projektu i dokonać ewentualnych zmian bez ryzyka pomyłek na późniejszych etapach realizacji projektu.

To sprawia, że ostateczna cena druku 3D jest bardzo korzystna – zwłaszcza w zestawieniu z jakością rezultatu procesu produkcyjnego. Co ważne, nie da się jednoznacznie wskazać, ile będzie wynosił koszt realizacji konkretnego projektu. Dlatego najczęściej cena wydruku 3d jest ustalana indywidualnie z klientem w oparciu o jego oczekiwania oraz specyfikację techniczną.

Od czego zależy koszt druku 3D?

Skoro nie istnieje jeden, bardzo konkretny cennik usług związanych z drukiem 3d, w jaki sposób szacuje się ich cenę? Firmy takie jak Technomodel podchodzą do procesu wyceny z dużą precyzją i uważnie analizują każdy aspekt związany z projektem przedstawionym przez klienta.

Do najistotniejszych elementów, od których uzależniona jest cena wydruku 3D można zaliczyć:

  • czas pracy maszyny drukującej – jest on uzależniony zarówno od rozmiarów powstającego projektu, materiału wykonania, jak i wybranej opcji druku (od sparse-low density, a więc o niższej gęstości materiału, aż po podwyższoną),
  • ilość i typ potrzebnego surowca – wydruki 3D w technologii FDM wykonuje się m.in., korzystając z materiałów takich jak: PLA, ABS, PVA, nylon, Laywood, a także Laybrick oraz wszelkiego typu żywice, gumy, a nawet beton, piasek czy papier; im więcej surowca i im jest on droższy, tym wyższy koszt wytworzenia.

Właśnie dlatego pierwszym krokiem wyceny jest analiza projektu w formacie STL, STP lub IGS. Aby projekt dostarczył ekspertom odpowiednich informacji, powinien:

  • być wykonany z dokładnością do 0,1 mm,
  • być wyskalowany w milimetrach (a nie np. w calach, co zdarza się przy projektach STL).

Spełnienie tych parametrów umożliwi wykonanie precyzyjnych szacunków i przedstawienie ostatecznego kosztu realizacji usługi.

Jak szacowana jest cena druku 3D, gdy klient nie ma projektu?

Czasem zdarza się, że klient ma pomysł na konkretne rozwiązanie technologiczne, ale potrzebuje pomocy w przełożeniu go na język modelowania 3D. Firmy specjalizujące się w drukowaniu w tej technologii oferują również wsparcie przy sporządzaniu projektów zgodnych z wymogami druku trójwymiarowego. Aby zlecić wykonanie takiego projektu, wystarczy nawet prosty, standardowy rysunek techniczny. Na jego podstawie ekspert dokona modelowania, które przełoży się na poprawne wykonanie wydruku 3D.

Gdy konieczne jest również wykonanie modelowania 3D, koszt usługi wydruku może wzrosnąć. Niemniej jednak klient może spodziewać się rzetelnych informacji na ten temat jeszcze zanim podejmie decyzję o powierzeniu zlecenia konkretnemu wykonawcy.

Co zrobić, aby cena wydruku 3D była jak najniższa?

Aby cieszyć się rozsądnym kosztem wydruków 3D, wystarczy wybrać odpowiedniego kontrahenta z tej branży. Firmę, która zaoferuje nie tylko tanie drukowanie trójwymiarowe, ale i bardzo wysoki poziom jakości wyrobów. Warto zatem przyjrzeć się nie tylko temu, jak prezentuje się cennik (mając w pamięci, że jest on najczęściej ustalany indywidualnie), ale także technologii druku, z której korzysta wybrane przedsiębiorstwo. Wyłącznie najnowocześniejsze drukarki 3D działają z odpowiednią precyzją i niezawodnie odzwierciedlają wizję zapisaną w projekcie. A to przecież najważniejszy cel druku prototypu 3D.